Szanowni Państwo,

nasze Stowarzyszenie powstało w roku 2005 z inicjatywy kilkunastu wrocławskich pedagogów, nauczycieli akademickich, instruktorów harcerskich oraz rodziców zainteresowanych sprawami wychowania i angażujących się bezpośrednio w działania na rzecz dzieci oraz młodzieży we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Realizujemy różnorakie projekty: edukacyjne, sportowe, społeczne, profilaktyczne, ekologiczne, artystyczne, wymiany międzynarodowe i inne działania, które wynikają z szeroko rozumianego oddziaływania pedagogicznego i potrzeb młodych ludzi z którymi się spotykamy. Więcej o naszej metodzie oraz założeniach programowych znajdą Państwo w dziale ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE.

Członkowie naszego Stowarzyszenia swoją aktywność rozwijają w dwóch zasadniczych wymiarach:

  • prowadzenie pracy wychowawczej wśród młodzieży i dzieci losowo pokrzywdzonych, zaniedbanych kulturowo, ekonomicznie, zagrożonych złymi wpływami otoczenia, pozbawionych odpowiedniej opieki i możliwości rozwoju swoich zainteresowań;

  • współpraca z wychowawcami oraz liderami pracującymi z młodzieżą, wspomaganie rodziców oraz opiekunów w funkcjach wychowawczych jak również budowanie środowiska zaangażowanych społecznie pedagogów;

Mamy sporo doświadczenia w pracy z młodzieżą, sprawdzoną metodę wychowawczą oraz wspomaga nas liczne grono przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy. Bez nich niewiele moglibyśmy zrobić.

Zapraszamy do odwiedzenia strony i współpracy !


A K T U A L N O Ś C I 

 


Kursy wychowawców i kierowników wypoczynku w roku 2018. 

 

Zapraszamy na organizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Wychowawców kursy przygotowawcze dla kandydatów na wychowawców wypoczynku dzieci i młodzieży oraz kursy instruktażowe dla kandydatów na kierowników wypoczynku dzieci i młodzieży.

To jedne z najlepszych kursów przygotowawczych na Dolnym Śląsku:  kompetentni i doświadczeni prowadzący, odpowiedzialne i indywidualne traktowanie uczestników, baza pomysłów na zabawy i gry z dziećmi, rzetelna i uczciwa wiedza formalno-prawna oraz metodyczna, 10 lat doświadczenia. 

Organizacja naszych kursów odbywa się zgodnie z aktualnym upoważnieniem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

 

Ostatnie ogólnodostępne kursy w 2018 roku: na wychowawcę wypoczynku: 27-29.12. 2018 oraz na kierownika wypoczynku: 28.12.2018

Zapytania dot. kursów można kierować na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. lub bezpośrednio telefonicznie: tel. 666 377 364.

Zapraszamy. Więcej na stronie tutaj

Sobótka, 16-17.03.2019: warsztaty pracy grupowej według pedagogiki przeżyć.

Zapraszamy wiosną 2019 na warsztaty których celem jest wzbogacenie metodyki gier i zabaw w przyrodzie, poznanie aktywnych i kreatywnych formy pracy z grupą, poznanie niemieckiej perspektywy pedagogiki, poznanie zasad konstruowania oryginalnych gier i zabaw na każdą okazję.

W programie m. in.: poznanie pedagogiki przeżyć/Erlebnispädagogik i wskazówki do własnego projektowania zabaw, doświadczenie różnych aktywnych form pracy grupowej, prezentacja aktywnych form pracy z grupą w pedagogice niemieckiej; zajęcia w parku linowym, autorska metoda feedbacku grupowego, niezbędna teoria i aktywne uczestnictwo.

Miejsce: Sobótka k. Wrocławia, Dom Turysty "Pod Wieżycą". Karta zgłoszeniowa, informacje, pytania, organizacja: Rafał Ryszka - Kontakt: r.ryszka(at)wychowawcy.wroclaw.pl

Zapraszamy. Więcej na stronie tutaj


Przedszkola leśne w Polsce. 

 

Wyobraźcie sobie przedszkole bez budynku, bez ograniczenia ścianami, ustawionymi krzesłami, meblami – gdzie zajęcia są cały rok na zewnątrz, w naturze, na świeżym powietrzu: w parku, w lesie, na polanie, w ogrodzie...

Wyobraźcie sobie przedszkole w którym nie ma ciągłego szumu i wrzawy dziecięcych głosów – gdzie dzieci znajdują ciszę, spokój, przestrzeń...

Wyobraźcie sobie przedszkole bez zabawek, gdzie dzieci za pomocą dwóch gałęzi, trzech szyszek i kamienia rozwijają swoją wyobraźnię i kreatywność lecąc rakietą, jadąc karetą, zwiedzając dalekie krainy...

Są już w Polsce takie placówki. Tutaj znajdziecie szczegóły ...

 


Pedagogika przeżyć. Praktycznie.

                                  

 

 

Książka - monografia nt. mało znanej w Polsce metody pracy grupowej jaką jest pedagogkika przeżyć została wydana jesienią 2016.Jest praktycznym opracowaniem napisanym głównie z myślą o praktykach pracujących z grupami (dorosłych oraz dzieci i młodzieży): nauczycielach szkolnych i przedszkolnych, liderach młodzieżowych, młodych pedagogach i trenerach, instruktorach harcerskich, duszpasterzach młodzieżowych, edukatorach leśnych, zaangażowanych rodzicach, wycho­wawcach świetlic i domów kultury, pasjonatach pracy grupowej oraz innych osobach zajmujących się edukacją nieformalną.

"Publikacja Rafała Ryszki stanowi unikat na rynku wydawniczym – jest zaledwie drugą pozycją dotyczącą pedagogiki przeżyć w polskiej literaturze. Niniejsza książka porusza temat niezwykle istotny z punktu widzenia współczesnej pedagogiki i stanowi ważny wkład w rozwój szerokiego nurtu edukacji przygodowej – outdoor eduaction, adventure education czy pedagogiki przeżyć – który od kilku lat stopniowo zyskuje coraz większą popularność w Polsce. A przy tym opracowanie R. Ryszki jest dobrze wyważonym połączeniem wiedzy teoretycznej i praktycznej." [z recenzji dr Ewy Palamer-Kabacińskiej]

 

 Książkę można zamówić w Wydawnictwie IMPULS z Krakowa.
 


Rodzina wielodzietna w potrzebie.

 

Jest okazja włączyć się w pomoc dla wielodzietnej rodziny z Wrocławia. Nasze Stowarzyszenie podjęło się koordynacji tego dzieła. Rodzina zamieszkuje we Wrocławiu na osiedlu Popowice. W skład rodziny wchodzą 4 chłopcy (od 3 do 13 lat – 3, 8, 12 i 13 lat). Jest to zwyczajna rodzina, którą utrzymuje ojciec, matka opiekuje się dziećmi w domu. Mieszkają w wynajmowanym mieszkaniu.
Jak to w życiu - aktualnie mają duże problemy finansowe. Dla nas ważne jest to, że nie są nam obcy. Znamy ich osobiście. O naszej akcji nic nie wiedzą. Jako, że idą święta jest to dodatkowa motywacja do zrobienia dobrego uczynku, podzielenia się dobrem z drugim człowiekiem – niech to będzie niespodzianka na święta.

Pragniemy zaprosić wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w akcję i wspomóc konkretną rodzinę w potrzebie. Proponujemy:

- wsparcie rzeczowe: słodycze, artykuły żywnościowe (do przygotowania świąt), artykuły przemysłowe (proszek do prania, środki higieniczne, toaletowe itp.), i inne wedle pomysłu i zasobności;

- wsparcie finansowe, które w całości zostanie przekazane wraz z paczką rodzinie w niedzielę 23.12.2018 r. Pieniądze można wpłacać na konto bankowe stowarzyszenia: Bank BGŻ 55 2030 0045 1110 0000 0387 7660 z dopiskiem: „darowizna na paczkę Mikołajkową 2018” lub osobiście.

Rzeczy oraz wpłaty osobiste można składać w soboty 15 i 22 grudnia w godzinach 10:00 – 11:00 w salce przy ul. Ojców Oblatów 1 (kościół na POPOWICACH, wejście jak do Biura Parafialnego, salka nr 10). Dla osób, które w podanych terminach nie mogą, a chcieliby wesprzeć inicjatywę zapraszamy do indywidualnego umówienia się na termin. Akcję koordynuje Krzysztof Oleksiak - Przewodniczący Zarządu, bezpośrednie dane kontaktowe: tel. 666 377 364, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.. Zapraszam do kontaktu w celu zapewnienia jak najlepszej pomocy.


Pomóżmy rodzinie przeżyć te święta w radosnej atmosferze, a tym samym dajmy nadzieję na lepsze jutro. Dzisiaj pomagamy my, a może jutro ktoś nam pomoże bo sami będziemy w trudnej sytuacji.
Dla rodziny zostanie przygotowana również kartka świąteczna, na której będziemy zbierać podpisy wszystkich darczyńców (osoby, które udzielą wsparcia zdalnie podpiszemy z imienia i pierwszej litery nazwiska – chyba, że będzie inna wola darczyńcy). Kartkę będziemy podpisywać w terminach przyjmowania „darów”.

Wszystkim ludziom dobrego serca już dziś dziękujemy za udzielone wsparcie.

Pomocą również jest udostępnienie tej wiadomości - może znajdzie się darczyńca w Twoich kręgach znajomych.Współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

 

Od kilku lat bardzo ścisłe i konstruktywnie współpracujemy z Zespołem Terenowej Pracy Socjalnej nr 6 Miejskiego Ośrodka   Pomocy Społecznej we Wrocławiu przy ul. Kniaziewicza. Wspólnie organizujemy imprezy okolicznościowe, spotkania, konsultacje i inne formy pracy na rzecz dzieci z okolicznych dzielnic. Dzięki przychylności dyrekcji ZTPS 6 możemy działać skuteczniej.