Celem pedagogicznej wizyty studyjnej w Lipsku w dniach 11.-13.11.2011 roku było poznanie organizacji i instytucji pracujących z dziećmi i młodzieżą. Byliśmy w Leipziger Kinderbüro e.V. – organizacji, pracującej z młodzieżą głównie metodą projektu i tym samym współpracującą z licznymi szkołami w mieście oraz w Sozialkulturelles Zentrum ,,Die Villa” Leipzig – instytucji, skupiającej inne podmioty. Posiada ona szeroki wachlarz różnych form spędzania czasu wolnego i rozwijania swoich zainteresowań dla dzieci i młodzieży. Najciekawszym punktem tygodniowego programu są wtorkowe stoliki językowe, kiedy to spotykają się osoby chcące nauczyć się nowego języka i poznać nowe osoby. Jest to placówka bardzo otwarta na wolontariuszy z różnych krajów.

Inny charakter pracy posiada Christliches Sozialwerk gemeinnützige GmbH. Jest to placówka, w której przebywają osoby niepełnosprawne psychicznie i fizycznie. Niektóre z tych osób przebywają tylko w ośrodku i są dla organizowane różne formy zajęć, typu: zajęcia sportowe czy majsterkowanie. Jest również grupa osób, która jest przygotowywana do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Oprócz pracy, wykonywanej poza ośrodkiem, otrzymują własne mieszkanie. Przy tym mają opiekuna, który kilka razy w tygodniu ich odwiedza. W momencie trudności osoby te mogą w każdej chwili wrócić do ośrodka.

Bardzo ważnym dniem dla podopiecznych jest sobota, ponieważ wszyscy są zaangażowani w przygotowanie wspólnego obiadu. Natomiast wieczorem spotykają się na godzinie skupienia, w ramach podsumowania minionego tygodnia i przygotowania na niedzielę, i na uroczystości mające się odbyć w tym dniu.

Reasumując, można powiedzieć, że te instytucje zasługują na uwagę i zainteresowanie, ponieważ oferują inny warsztat pedagogiczny niż w Polsce. Poprzez te nowe elementy są instytucjami atrakcyjnymi dla młodych ludzi.

Obejrzeliśmy także bardzo ciekawą wystawę powojennej i współczesnej historii Niemiec. Oprócz tego zwiedzaliśmy miasto: Stary Rynek, kościół św. Tomasza z grobem J.S. Bacha, kościół św. Mikołaja, Nowy Ratusz, największy w Europie dworzec czołowy Hbf., przepiękne lipskie pasaże oraz Pomnik Bitwy Narodów- największy pomnik w Niemczech.

Podczas pobytu towarzyszyła nam słoneczna pogoda i dzięki temu można było podziwiać piękno tego miasta.

 

 

Włocławek, dn. 15.11.2011 r. Renata Meller (uczestniczka wyjazdu)

 

Artykuł uczestniczek wizyty studyjnej z PWSZ z Oświęcimia - zobacz

 

Villa Leipzig J.S.Bach

 

Zobacz wszystkie zdjęcia z wyjazdu ...