We współpracy z naszym Stowarzyszeniem w weekendy 5-6 marca i 12-13 marca 2022 do Wrocławia z Leipzig dojechały dary zebrane dla uchodźców z Ukrainy. Zebrano kilka ton artykułów higienicznych (pieluchy, szampony, papier toaletowy, pasta do zębów, szczoteczki do zębów itp.), artykułów gospodarstwa domowego (detergenty, środki czystości itp.), artykułów medycznych (apteczki, leki), żywności, koców, śpiworów, materacy i wszystkiego, czego uchodźcy potrzebują w pierwszym i najgorszym momencie ucieczki z kraju ogarniętego wojną.

W akcji zbierania wzięli udział: polskie harcerki i harcerze z 1 LDH ZHP "Świat" z Leipzig, Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa z Leipzig, niemieccy skauci z VCP, DPSG, Stamm "LEO", Royal Rangers, grono pedagogiczne Schloss Schönefeld, KulturGut Schloss Schönefeld, BIP Kreativitätsgrundschule Leipzig oraz wiele osób prywatnych.

We Wrocławiu wspierali nas harcerze z 14 WDH ZHR Bukowina im. W. Zarembowicza, Caritas z parafii Matki Bożej Królowej Pokoju we Wrocławiu Popowicach.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, którzy wsparli nas materialnie i finansowo, zarządowi Schloss Schönefeld e.V. - Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas materialnie i finansowo, zarządowi Schloss Schönefeld e.V, W szczególności panu Jensowi Eberl za bezpłatne użyczenie autobusu szkolnego, pani Traber za drugi autobus, pomocnikom, którzy pomogli nam załadować autobus w Lipsku i rozładować dary we Wrocławiu, uczniom i rodzicom z FS Schloss Schönefeld, panu Sebastianowi Zimmermann i panu Stefanowi Gromuth za przewiezienie darów do Polski. Chcielibyśmy również podziękować za wsparcie wielu rodzinom i osobom prywatnym, a także pracownikom Wydziału Informatyki Szpitala Uniwersyteckiego w Lipsku.

Akcja była gestem solidarności i wsparcia humanitarnego dla potrzebujących Ukraińców oraz pomagających im polskich wolontariuszy i organizacji. Szczególnie ważny jest dla nas także aspekt wychowawczy oraz chęć niesienia pomocy potrzebującym przez harcerzy.

Aktualnie pomoc prowadzimy w dwojakiej formie: 
 
1) finansowej: jako, że ukraińskie rodziny jakim pomagamy nie są anonimowe i pozostają pod opieką koleżanki Ani z całą pewnością możemy przekazać zebraną sumę pieniędzy, by Ania z mamami kupiła to co im jest najbardziej potrzebne w danej chwili z gwarancją, że nie chybimy z rozmiarem. Jako, że potrzeba jest pilna, pierwszą "transzę zebranej sumy" przekażemy Ani w przyszły poniedziałek, a kolejne raz w miesiącu (jeżeli uda nam się cyklicznie udzielać wsparcia).

Wsparcie finansowe, można wpłacić dobrowolną kwotę na konto: BNP Paribas 55 2030 0045 1110 0000 0387 7660 z dopiskiem :"darowizna dla rodzin z Ukrainy".

2) rzeczowej - tu trzeba się kontaktować by umówić dogodny termin przekazania rzeczy na Popowicach: ubrania zgodnie z przesłaną rozmiarówką, środki higieniczne, kosmetyki, słodycze. Inne pomysły i propozycje pomocy  wedle uznania (np. ufundowanie wyjścia na basen, fryzjera itp.).